Полк іноземних експатів, що працюють в українських держструктурах, поповнився ще одним "бійцем".
У середу на засіданні Кабміну було оголошено, що виконуючим обов'язки голови Держагентства автомобільних доріг України призначений екс-міністр транспорту Польщі Славомір Новак.
Сам Новак відомий тим, що відповідав за транспортні плани та інвестиції при підготовці Польщі до Євро-2012. Однак вже у листопаді 2013 року Новак був змушений подати у відставку після скандалу із незадекларованим годинником Ulysse Nardin вартістю $5,5 тис.
Також Новак був депутатом польського Сейму, а під час минулорічних президентських виборів очолював штаб президента Броніслава Коморовського.
* * * * *
Призначення Славоміра Новака, колишнього міністра інфраструктури Польщі, керівником Укравтодору - серйозна помилка, яка є свідченням нездатності української політики бачити усю картину.
Славомір Новак не є фахівцем у сфері транспорту. Не має відповідної освіти і досвіду роботи у цій сфері, за винятком посади міністра.
Це типовий несамостійний політик середньої руки, з такими ж невисокими амбіціями. Свого часу цей чоловік, працюючи в адміністрації польського президента, мріяв про посаду міністра молоді як вершину своєї кар'єри.
І лише волею долі та бажанням свого політичного патрона і покровителя Дональда Туска став міністром інфраструктури.
Корумпованість пана Новака дрібна. За українськими масштабами.
Але того, що було - любові до розкошів (хоча претензій до пана Новака є трохи більше за занадто дорогий годинник), було достатньо у Польщі, щоб отримати проблеми і зіпсувати репутацію.
Тепер же заступництвом того ж таки Дональда Туска пан Новак знайшов хлібну посаду в Україні. В країні, де масштаби корупції значно вищі, ніж у Польщі.
Отже, маємо непрофесіонала і людину, чию репутацію вже не назвеш бездоганною, на посаді, де встояти перед спокусами корупції буде значно важче, ніж у Польщі.
Але ж є ще й інша сторона проблеми.
Пан Новак і його політичний патрон Дональд Туск є представниками політичної сили, що є в опозиції до діючої в Польщі влади. В опозиції з туманними перспективами отримати політичну перемогу і повернутися до влади.
То що ж таке здобуває Україна, окрім ще однієї причини для роздратування чинної польської влади?
З тією владою, з якою вже маємо проблеми, але маємо потребу заручитися її підтримкою в низці життєв оважливих питань.
Ми влізли в дуже неприємний і невигідний політичний розклад. І нагадаю, що у прикупі - лише сумнівні ділові та особисті якості кандидата.
Можливо, хтось думав, що цінність Новака в тому, що він не представляє жоден з українських політичних кланів, що б'ються за контроль над фінансуванням галузі?
Може, це і так. Поки що. Але як довго це триватиме, і наскільки це переважує усі інші проблемні аспекти цього призначення?
При затвердженні на засіданні Кабміну Славомір Новак нескромно підкреслив свою заслугу (нехай і часткову, на його думку) у "цивілізаційному стрибкові Польщі".
Не згадав пан Новак лише те, що в плані розвитку інфраструктури цей польський стрибок фінансувався значною мірою Європейським Союзом. І це ще одна помітна розбіжність між Україною та Польщею.
Автор: Богдан Яременко,
голова правління "Майдану закордонних справ"